Adwokaci – charakterystyka zawodu

Zawód adwokata jest niezwykle ciężki. Pomijając już edukację, która w sama w sobie jest bardzo długa, to dodatkowo bardzo ciążka. Zyskany jednak prestiż jest tego warty.

Obowiązki adwokata

Każdy zna taki zawód jak adwokat lecz nie każdy miał okazję nawiązać z nim współpracę. Czym więc tak naprawdę zajmuję się adwokat? W telewizji mamy okazję zobaczyć różne programy przedstawiające procesy sądowe, jednak jest to tylko część wykonywanej przez adwokatów pracy. Poza reprezentowaniem klienta w sądzie, ma on szereg innych obowiązków. Prawnik służy radom swoim klientom od momentu spotkania, jest to jego podstawowa funkcja. Pomaga nam w składaniu wszelkich dokumentów jak chociażby pozwy rozwodowe. Niestety w ostatnich czasach najwięcej pracy mają adwokaci rodzinni i to właśnie za sprawą rozwodów.

Adwokat rodzinny

Coraz częściej małżeństwa rozpadają się szybciej, niż się zaczęły. Są to konsekwencje podjęcia zbyt szybkiej decyzji o wspólnym życiu. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie małżeństwa rozpadały się nawet po 50 latach związku. Adwokat rodzinny nie ocenia powodów takiego stanu rzeczy, tylko kompleksowo doradza dalsze postępowanie i zajmuje się formalnościami związanymi ze sprawą. Rozwody mogą przebiegać w dwojaki sposób. Mogą zakończyć się z orzeknięciem winy lub nie. Niezależnie od decyzji sądu potrzebny jest nam dobry adwokat, który pomoże nam uporać się z ciężką i emocjonującą sprawą.

Prawo - adwokat

Sprawy adwokata rodzinnego

Drugim najczęstszym rodzajem spraw, którymi zajmuję się adwokat rodzinny  to sprawy o alimenty. O ich prowadzeniu przeczytacie więcej tutaj. Najczęściej są one wynikiem wcześniej przeprowadzonych rozwodów. Roszczenia co do kwoty alimentów są czasem gigantyczne, niemożliwe do pokrycia przez (zazwyczaj) ojca dziecka, dlatego prawnik stara się przekonać matkę do jakiegoś racjonalnego rozwiązania. Adwokat ma być naszym sprzymierzeńcem w walce o nasze racje, jednak doby adwokat stara się najpierw pogodzić zwaśnione strony. Dopiero później dochodzą one do kompromisu, które jest najlepsze dla ich dzieci, które często w całej tej masie rozpraw i pozwów są pomijane, a to przecież one są w tym wszystkim najważniejsze. Alimenty jednak można płacić nie tylko na dzieci, ale także na rodziców czy też na byłego współmałżonka. Są to oczywiście o wiele rzadsze sprawy, niemniej mające finał na salach sądowych. Coraz częściej młode matki pozywają potencjalnych ojców dziecka w sprawach o ustalenie ojcostwa. Takie sprawy jednak można rozwiązać dopiero po wykonaniu testów genetycznych, które jednoznacznie potwierdzają lub wykluczają ojcostwo.

Zawód adwokata jest bardzo trudny. Wymagana jest ogromna wiedza, spore doświadczenie oraz cechy, które ułatwiają prowadzenie rozpraw. Są to takie cechy jak empatyczność, współczucie, obiektywizm, stalowe nerwy oraz umiejętność opanowania się w sytuacjach mocno stresujących. Szanujmy ten zawód, ponieważ bez adwokatów często swoje problemy rozwiązywalibyśmy siłą.